Aşkım Kapışmak'tan liderlik tavsiyeleri


Birleşmiş Milletler’de temsil edilen tek sivil toplum örgütü olan ve İzmir’de de faaliyet gösteren Rotary Kulübü’nün, Ege Üniversitesi’nde düzenlediği “Ufuk Geliştirme ve Liderlik Eğitim Seminerleri” kapsamında, yazar ve davranış bilimleri uzmanı Aşkım Kapışmak öğrencilerle bir araya geldi. Eğlenceli dakikaların yaşandığı seminerde, Aşkım Kapışmak öğrencilere liderlik konusunda önemli bilgiler verdi.

Ünlü yazar ve davranış bilimleri uzmanı Aşkım Kapışmak, Rotary Kulübü’nün düzlendiği “Ufuk Geliştirme ve Liderlik” semineri kapsamında Ege Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Yazdığı onlarca kitap ve verdiği eğitimlerle davranış bilimleri alanında Türkiye’nin en başarılı isimlerden olan Aşkım Kapışmak, deneyimlerini Ege Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerle paylaştı.

Fikir ve düşünce farklı şeyler

İnsanların küçük yaştan itibaren dayatmalara maruz kaldığını ifade eden Aşkım Kapışmak: “Küçüklüğümden beri duyduğum bir kavram var: Akıllı ol. Meğer yaramazlık yaptığımda duyduğum bir sözmüş. Yaramaz çocuğa akıllı ol denmez. Bizim kültürümüz ne yazık ki dayatmalarla ve tek taraflı dinlemelerden oluşuyor. Birey bir zaman sonra düşünmeyi bir kenara bırakıp, istenilen şeyleri yerine getirmeye başlıyor” dedi. Fikir ve düşüncenin farklı kavramlar olduğunu dile getiren Kapışmak: “İnsanın bir akıl, bir de duyu boyutu var.  Hayatta sürekli hissediyoruz ve edilgin oluyoruz. Hisler dünyasının hareketlenmesine fikir, aklın hareketlenmesine ise düşünce denir. Düşünce acı ya da haz vermez, sadece yorumlar.” dedi. En büyük sorunun düşünme tembelliği olduğuna değinen Aşkım Kapışmak: “Toplum düşünmeyi sevmiyor. Bu sebeple toplumda herkesin bir fikri var. Ancak düşünce üretme noktasında hepimiz sıkıntı yaşıyoruz. Lider daha çok düşünce sahibi olabilmeli. Akıl boyutuna gelebilmek herkesin harcı değil. Bunu başaranlar da önemli yerlere geliyor zaten.” dedi. 

Bilgi insanı şoka sokmalı

Birey, lider olma yolunda akıl boyutuna nasıl gelir? Sorusundan yola çıkan Aşkım Kapışmak: “İdrak ve anlamak eylemlerini birbirine karıştırmamak gerekiyor. Biz yıllarca idrak ettik ancak asıl yapmamız gereken bize sunulan şeyleri anlamak olmalıydı. Yapmamız gereken; dolaşıma sokulan bilgilerin, haberlerin ve çevremizde gelişen olayların arka planında yatan şeylerin farkına varmak.” dedi. Bireyin aklını kullanabilmesi için araştırması gerektiğini ifade eden Kapışmak şöyle devam etti: “Bilgi insanı önce şoka sokmalı. Bunun yolu da araştırmaktan geçiyor. Yeni bir şey öğrendiğimizde ufkumuz açılır. Eğer açılmıyorsa, günde 5 saat televizyon izlediğimizden, sosyal medyaya baktığımızdandır.” dedi.  Sosyal medyaya bakarken çevremizi, arkadaşlarımızı, ilişkilerimizi ve ailemizi unuttuğumuzu dile getiren Aşkım Kapışmak, insanın sosyal medyadan aldığı şeylerlerle bilgilendiğini sandığını ancak zamanla daha da köreldiğini söyledi.

Geçim sıkıntısından ziyade can sıkıntısı var

Kapışmak: “Bireylerin kendi hayatlarında 0-2 yıllık operasyonları (planları) olması lazım. Aslında hepimiz hedef belirlediğimiz andan itibaren lideriz. Ama insan doğrunun olduğu kadar yanlışın da liderliğini yapar. Can sıkıntımız çok fazla. Ülkede geçim sıkıntısından ziyade can sıkıntısı daha fazla. Bu da bizi hedeften uzaklaştırıyor. Bunun asıl sebebi ise boşa geçen zaman ve sosyal medya.” dedi. İlgimizin dışında olan şeyleri de okumamız gerektiğini ifade eden Aşkım Kapışmak: “Zihninizi sıkan, hoşuna gitmeyen bir şey okuduğunuzda bile ufkunuz çalışmaya başlıyor. İlgi alanınızda olmasa dahi bilgilendiğiniz konuyu hayatınızda muhakkak kullanacağınız bir yer çıkacaktır. Bu sebeple bakış açımızı her daim geniş tutmalıyız.” dedi.

Bilgi problemimiz yok uygulama problemimiz var

Teorik olarak bilgiye sahip olduğumuzu ancak uygulama konusunda eksik kaldığımıza dikkat çeken Aşkım Kapışmak: “Bizim bilgi problemimiz yok, uygulama problemimiz var. Hepimiz bu ülkenin gidişatından ve sisteminden sorumluyuz. Konuşuyoruz ancak eyleme geçemiyoruz. Bu insanlardan olmayın. Hedefleriniz ve düşünceleriniz varsa hayata geçirmek için çabalayın.” dedi. “Önünüzde zihninizden başka engel yok” diyen Kapışmak, öğrencilere iyi dostluklar ve ilişkiler edinmelerini ve çok kitap okumalarını tavsiye etti.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mustafa Kemal Atatürk'ün yabancı gazetelerle yaptığı söyleşiler

Türk eğitim sisteminde 2 eksik: Eğitim ve sistem

Yeni medyada gazeteci kimliği