İZBAN çalışanları greve başladıİzmir’de Aliağa-Torbalı yönünde sefer yapan ve her gün yaklaşık üçyüzbin  kişiyi taşıyan İzmir Banliyö Sistemi(İZBAN), Demiryol-İş Sendikası ve  İZBAN yönetiminin toplu iş sözleşmesi konusunda yaşadığı anlaşmazlık sebebiyle  greve girdi.

İzmir’de binlerce kişinin kullandığı ve kent içi ulaşımın en önemli ayaklarından olan İZBAN, Türk-İş’e bağlı Demiryol- İş Sendikası ve İZBAN AŞ yönetiminin toplu iş sözleşmesi konusunda yaşadığı anlaşmazlık sonucunda greve başladı. 7 Kasım’da başlayan grev bugün üçüncü gününe girdi. Demiryol-İş Sendikası ile İZBAN yönetimi arasında henüz anlaşma sağlanamazken, Demiryol-İş Sendikası toplu iş sözleşmesinde yüzde 15’lik bir maaş artışı talep ediyor.

Çalışanlar haklarını istiyor


İZBAN çalışanlarının hali hazırda aldığı ücret ikramiye ve yan ödemeler dahil olunca 1610 TL. En yüksek ücreti ise 2056 TL ile tekniker alıyor. Makinistin ücreti ise 1991 TL. Demiryol-İş Sendikası’nın, İZBAN AŞ’ye sunduğu teklif taban ücret olarak 1900 TL, tavan ücret olarak ise 2450 TL. Grevle ilgili konuşan İZBAN personeli Selami Yanık, “Aliağa-Torbalı hatta İzmir’in en uzun demiryolu güzergâhı. Bizden daha kısa mesafelerde çalışanların maaşları çok daha yüksek. Emeğimizin karşılığını istiyoruz hepsi bu.” dedi.

İZBAN AŞ’den açıklama geldi


İZBAN AŞ’den kamuoyuna yapılan yazılı açıklamada, “İZBAN A.Ş. ile Demiryol-İş Sendikası arasında haziran ayından bu yana devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, bu gece geç saatlere kadar sürmüştür. Kurumumuz, son tur görüşmede uzlaşma sağlamak ve grev döneminde kentte ve çalışanlarımızda yaşanabilecek sıkıntılı ortamı önlemek adına tüm şartları bir kez daha zorlayarak ilave ücret artışı teklifi yapmıştır. Demiryol-İş Sendikası, son teklifimizi de kabul etmeyerek grev yapma kararında ısrar etmiştir” dendi.

            Vapur ve ESHOT seferleri arttırıldı


            İzmir trafiğini rahatlatan en önemli ulaşım araçlarından olan İZBAN’ın çalışamaması sebebiyle trafikte yoğunluk olurken, vatandaşlar da alternatif ulaşım araçlarına yöneldiler. İzmir Büyük Şehir Belediyesi de vatandaşların mağdur olmaması amacıyla vapur ve ESHOT seferlerini iki katına çıkardı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mustafa Kemal Atatürk'ün yabancı gazetelerle yaptığı söyleşiler

Türk eğitim sisteminde 2 eksik: Eğitim ve sistem

Yeni medyada gazeteci kimliği