Ana içeriğe atla

Karşıyaka’da facianın eşiğinden dönüldüİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aşırı yağış sonucu inşaat alanı içerisinde bulunan bir vinc okulun çatısına devrildi. Okulun çatısı büyük hasar görürken, sınıflar kullanılamaz hale geldi. Kazanın gece geç saatlerde gerçekleşmiş olması olası can kaybını önledi.

Şehir merkezlerinin göbeğine kurulan şantiyeler halk için tehlike saçmaya devam ediyor. İzmir’deki olumsuz hava koşulları az kalsın büyük bir facianın yaşanmasına neden oluyordu. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde aşırı yağışla birlikte, Mavişehir Süleyman Demirel Anadolu Lisesi yanında devam eden bir inşaatın vinci okulun üzerine devrildi. Kazanın gece 03.00 sularında gerçekleşmesi can kaybının yaşanmasını önlerken, büyük bir facianın da eşiğinden dönüldü. Yüksekliği 100 metreyi bulan vinç, okul çatısında büyük bir hasara yol açtı. Sabah okula gelen öğrenciler, okulun çatısına devrilmiş olan vinci görünce büyük bir şaşkınlık yaşarken, kazanın okul saatlerinde gerçekleşmemiş olmasının büyük bir şans olduğunu dile getirdiler.

Okulun çatısına devrilmiş olan vinci görünce büyük bir tedirginlik yaşadığını dile getiren bir öğrenci, “Sabah okula geldiğimde karşılaştığım manzara korkutucuydu. Koca vinci okulun üzerinde görünce, olay anında orada olmasam bile büyük bir tedirginlik hissettim. Can kaybı yaşanmaması büyük şans.” dedi.

            Karşıyakalılar da şehir içindeki şantiye alanlarından mutlu değil. Yerleşim yerlerinin ve okulların çok yakınında kurulan inşaat alanlarının can ve mal kaybına davetiye çıkardığını dile getiren mahalle sakinleri, inşaat firmalarının daha fazla tedbir almaları gerektiğini söylüyor.

            Karşıyaka Belediye Başkanı’ndan açıklama


            Konu ile ilgili basın açıklaması yayınlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Çok şükür ki evlatlarımız zarar görmedi. Kazanın asıl sorumluları, Mavişehir’i yanlış planlayanlar ve kent ormanları yerine rant ormanları yaratanlardır.” dedi. Akpınar, “Konu yalnızca bir vincin şiddetli yağış sonrası çökmesi olarak görülemez, görülmemeli. Unutulmamalıdır ki, yağışta bir kule vinci taşıyamayan bu zeminde, yükselen yüzlerce yapı bulunmakta; binlerce yurttaşımız bu konutlarda yaşamaktadır.” dedi. Kaza sonrası inşaat çalışmaları belediye ekiplerince durduruldu ve soruşturma başlatıldı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Türk eğitim sisteminde 2 eksik: Eğitim ve sistem

Türkiye, PISA(Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) tarafından yapılan son yapılan araştırma raporlarına göre 72 OECD ülkesi arasından okuma, yazma ve Fen/Matematik alanlarında 50. sırada. 15 yaş ve altında 450 öğrencinin katılımıyla yapılan test sonuçları oldukça vahim. Buradaki soru(n): İlk 10 ekonomi arasına girme hedefi olan bir ülke için, bu kabul edilebilir bir sonuç mudur?

Sonucuna değil, nedenine odaklanmalıyız. Kabul edelim ki eğitim sistemimiz, hazır tüketime dayalı. Sınavlarda alınan notlara gereğinden fazla önem verilmesi, çocukta yüksek bir strese yol açıyor. Hâl böyle olunca da öğrenci sınavda kopya yoluna gidiyor. Öğrencilerin sadece dinlemelerine dayalı uzun ders saatleri, yaratıcılıktan yoksun ödevler, bilginin değerlendirme yöntemleri, öğretmen ve öğrenci arasındaki hiyerarşi, sınıf geçme kıstası: Bu eğitim felsefesi yaklaşımındaki her şey, düşünmeyi engellemeye yarar. Sonuç: Ezberci, okumayan ve araştırmayan bir nesil. 

Eğitim felsefesi ve eleştirisel pedagoji …

Yeni medyada gazeteci kimliği

Yeni medya, diğer bir deyişle ‘Alternatif medya’, 2000’li yılların başında gelişen web 2.0 teknolojisiyle beraber ana akım medyanın aksine topluma, içerik ve söylem olarak çok daha farklı imkanlar sunan bir platforma evrildi. Yeni medya, klasik medyanın tek taraflı iletişim sunan modelinin aksine üreticilerin ve tüketicilerin aynı ekosistemin bir parçası olmasını sağladı. Ancak bu yeni düzenin beraberinde getirdiği birçok sorun da kamuoyunu oldukça meşgul ediyor.
Günümüzde iletişim teknolojilerindeki hızlı ilerlemeler yeni medya, internet ve sosyal medya gibi pek çok yeni kavramın medya literatürüne girmesini sağladı. Bu yeni oluşumlar sosyolojik, kültürel ve ekonomik alanda da birçok değişim ve dönüşümleri beraberinde getirdi. Yeni medya, teknolojiyi tanımlayan donanım ve yazılımın yanı sıra bireysel ve toplumsal bir boyut da içermekte. Bireysel açıdan ele alındığında yeni medya insanların iş yapma, çalışma, eğlenme ve düşünme yöntemlerini, yaşam biçimlerini, haber üretim ve tüketim p…

Google, sanal bir diktatör olabilir mi?

Soru şu: "Google, bugünü, yarını ve geçmişi kontrol edebilen sanal bir diktatör olabilir mi?" Neden böyle bir soru sorduğumu, Google'ın kişisel bilgilerimize nasıl davrandığını inceleyerek görebiliriz. Açıkçası bilgilerimizin saklandığı, çok da büyük bir sır sayılmaz. Bugün ortaya atılan bir iddia, bu düşünceyi destekleyecek türden. Tartışmaların odağında bu kez, Google Asistan var. Dijital çağda, artık bize ait olan özel bir şeyimiz yok denecek kadar az. İnternet ve bilhassa Google, adım attığımız her yerde dijital ayak izlerimizi kayıt altına alıyor. Google aramalarınızdan yola çıkarak ne yaptığınızı, ne yapacağınızı ve nelerle ilgilendiğinizi tarayıp veri tabanlarında biriktiriyor. Teknoloji devinin, dijital bir evrende pek çok etnik, politik ve sosyolojik yapılaşma üzerinde dev bir hakimiyeti var. Bu manada Google geçmişe, bugüne ve yarına müdahale edebilecek kadar veriye sahip diyebiliyoruz. 1984 isimli romanıyla faşist ve baskıcı bir düzenin portresini çizen George…