Karşıyaka’da facianın eşiğinden dönüldüİzmir'in Karşıyaka ilçesinde, aşırı yağış sonucu inşaat alanı içerisinde bulunan bir vinc okulun çatısına devrildi. Okulun çatısı büyük hasar görürken, sınıflar kullanılamaz hale geldi. Kazanın gece geç saatlerde gerçekleşmiş olması olası can kaybını önledi.

Şehir merkezlerinin göbeğine kurulan şantiyeler halk için tehlike saçmaya devam ediyor. İzmir’deki olumsuz hava koşulları az kalsın büyük bir facianın yaşanmasına neden oluyordu. İzmir’in Karşıyaka ilçesinde aşırı yağışla birlikte, Mavişehir Süleyman Demirel Anadolu Lisesi yanında devam eden bir inşaatın vinci okulun üzerine devrildi. Kazanın gece 03.00 sularında gerçekleşmesi can kaybının yaşanmasını önlerken, büyük bir facianın da eşiğinden dönüldü. Yüksekliği 100 metreyi bulan vinç, okul çatısında büyük bir hasara yol açtı. Sabah okula gelen öğrenciler, okulun çatısına devrilmiş olan vinci görünce büyük bir şaşkınlık yaşarken, kazanın okul saatlerinde gerçekleşmemiş olmasının büyük bir şans olduğunu dile getirdiler.

Okulun çatısına devrilmiş olan vinci görünce büyük bir tedirginlik yaşadığını dile getiren bir öğrenci, “Sabah okula geldiğimde karşılaştığım manzara korkutucuydu. Koca vinci okulun üzerinde görünce, olay anında orada olmasam bile büyük bir tedirginlik hissettim. Can kaybı yaşanmaması büyük şans.” dedi.

            Karşıyakalılar da şehir içindeki şantiye alanlarından mutlu değil. Yerleşim yerlerinin ve okulların çok yakınında kurulan inşaat alanlarının can ve mal kaybına davetiye çıkardığını dile getiren mahalle sakinleri, inşaat firmalarının daha fazla tedbir almaları gerektiğini söylüyor.

            Karşıyaka Belediye Başkanı’ndan açıklama


            Konu ile ilgili basın açıklaması yayınlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Çok şükür ki evlatlarımız zarar görmedi. Kazanın asıl sorumluları, Mavişehir’i yanlış planlayanlar ve kent ormanları yerine rant ormanları yaratanlardır.” dedi. Akpınar, “Konu yalnızca bir vincin şiddetli yağış sonrası çökmesi olarak görülemez, görülmemeli. Unutulmamalıdır ki, yağışta bir kule vinci taşıyamayan bu zeminde, yükselen yüzlerce yapı bulunmakta; binlerce yurttaşımız bu konutlarda yaşamaktadır.” dedi. Kaza sonrası inşaat çalışmaları belediye ekiplerince durduruldu ve soruşturma başlatıldı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mustafa Kemal Atatürk'ün yabancı gazetelerle yaptığı söyleşiler

Türk eğitim sisteminde 2 eksik: Eğitim ve sistem

Yeni medyada gazeteci kimliği